2022-2023

Buletin informativ nr. 27 -,, Sănătate prin educație”

Buletin informativ nr 28-,,Sănătate prin educație”

Buletin informativ nr. 29 -,, Sănătate prin educație”

Buletin informativ nr. 30 -,, Sănătate prin educație”

 

2021-2022

Buletin informativ nr. 26 -,, Sănătate prin educație”

Buletin informativ nr 25-,,Sănătate prin educație”

   • Programul ,, SĂNĂTATE PRIN EDUCAȚIE” se derulează ca în fiecare an, sub coordonarea  directorului, prof. Pintea Mihaela, prof. înv. primar Sandu Maria, prof. Diaconu Laura prin realizarea de  buletine informative (seria a șasea). Vă prezentăm buletinul nr. 23 , respectiv nr. 24.
   • MIHAI EMINESCU, POETUL SUFLETULUI MEU- proiect educațional desfășurat în perioada 10-14 ianuarie 2022, beneficiarii direcți fiind elevii claselor gimnaziale, sub coordonarea : prof Palcău Otilia, prof. Jurcă Odetta, prof. Petrica Alina, prof. Luca Elena, prof. Deleanu Luminița, prof. Bratosin Felicia,  prof. Bota Teodora, prof. Salvan Gina, prof. Pasat Andra, prof. Mărgineanu Cătălin   

    

    

  • În luna decembrie, s-a desfășurat proiectul ”Deschide pumnul și prinde mingea” care a constat într-o campanie anti-bullying în rândul elevilor și care s-a finalizat cu un meci de baschet între elevi și profesori.În cadrul acestui proiect, s-a urmărit combaterea bullying-ului și transmiterea unor valori precum respectul, colegialitatea și fair play-ul. Prin reuniunea și colaborarea la nivel de școală a cadrelor didactice și a elevilor se transmite copiilor că întotdeauna există o echipă pentru ei care este gata să-i ajute.

    

  • 2020-2021

   Buletine informative-programul ,,Sănătate prin educație” -nr.12-22

   2019-2020

   • Proiecte desfășurate cu parteneri din județul Brașov 2019-2020 

   – ”Muzica fără frontiere” în colaborare cu Filarmonica Brașov

   • Proiecte incluse în calendarul activităţilor educative judeţene 2019-2020    

   -“Sănătate prin educaţie”  – prof. Pintea Mihaela, prof.Sandu Maria,prof. Diaconu Laura

   -,, Expert pentru o zi” proiect școlar disciplina matematică adresat claselor V-VI în  parteneriat cu Școala Gimnazială nr. 9 Brașov-prof. Iordache Valeria

   •  Proiecte  în cadrul Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară
   • ”Dăruind, deschizi un suflet” , pe domeniul campanie socială, în parteneriat cu Școala Gimnazială Bod-prof. Bumbea Dana
   • Luna decembrie a fost una a faptelor bune. Am retrăit bucuria de a fi împreună: elevi, părinți, profesori și prieteni dragi. Am trăit momente speciale alături de bunicii de la Căminul pentru persoane vârstnice din Noua, de colegii de la Școlile din Apața, Măieruș și Homorod, de copiii de la Centrul pentru Educație Incluziva. Am colindat și ne-am bucurat împreună… Entuziasmul și empatia ne-au caracterizat din plin. Mulțumim elevilor și părinților generoși, dar și sponsorului nostru “RAP Confectionery SRL”
   • ,,Un fulg, o jucărie, 1000 de zâmbete” -prof. înv. Lita Ana
   • Proiecte incluse în calendarul activităţilor educative regionale 2019-2020

   “ O şansă merit şi eu”- concurs- expoziţie, în parteneriat cu Şcoala Gimnazială Măieruş ( poziția 272 în CALENDARUL ACTIVITĂȚILOR EDUCATIVE REGIONALE ȘI INTERJUDEȚENE  FĂRĂ FINANȚARE M.E.N. 2020) – prof.Bumbea Dana -Școala Gimnazială nr. 1 Brașov, cons. Dima Dorel- Școala Gimnazială Măieruș

   Regulament ,,O șansă merit și eu”

    

   2018-2019

   • Proiecte desfășurate cu parteneri din județul Brașov 2018-2019 

   ” Asta vreau eu” în colaborare cu Inspectoratul Teritorial de Muncă Brașov și Inspectoratul Școlar Județean Brașov

   – ”Muzica fără frontiere” în colaborare cu Filarmonica Brașov

   – programul ,, În stare de bine” -Educație pentru familie-fete și băieți-gimnaziu -partener organizația Tineri pentru Tineri ,prof. Diaconu Laura, prof. Bumbea Dana, prof. Deleanu Luminița, consilier Militaru Ionela

   • Proiecte incluse în calendarul activităţilor educative regionale 2018-2019

   “ O şansă merit şi eu”- concurs- expoziţie, în parteneriat cu Şcoala Gimnazială Măieruş ( poziția 514 în CALENDARUL ACTIVITĂȚILOR EDUCATIVE REGIONALE ȘI INTERJUDEȚENE  FĂRĂ FINANȚARE M.E.N. 2019) – prof.Bumbea Dana

    

    

    

    

    

    

    

    

   • Proiecte incluse în calendarul activităţilor educative judeţene 2018-2019

   “Sănătate prin educaţie”  – prof. Pintea Mihaela, prof.Sandu Maria,prof. Diaconu Laura

   -,, 9+1=10” proiect școlar disciplina matematică adresat claselor V-VI în parteneriat cu Școala Gimnazială nr. 9 Brașov-prof. Iordache Valeria, prof. Bumbea Dana

   •  Proiecte  în cadrul Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară– ”Dăruind, deschizi un suflet” , pe domeniul campanie socială, în parteneriat cu Școala Gimnazială Bod-prof. Bumbea Dana

                2017-2018

   • Proiecte incluse în calendarul activităţilor educative regionale 2017-2018

   “ O şansă merit şi eu”- concurs- expoziţie, în parteneriat cu Şcoala Gimnazială Măieruş- prof.Bumbea Dana

   • Proiecte incluse în calendarul activităţilor educative judeţene 2017-2018

   “Sănătate prin educaţie”  – prof.Sandu Maria,prof. Diaconu Laura

   -“ Olimpiada copilariei “ – prof. Palade Simona, prof. Gîrbacia Oana, prof. Terzea Anicuţa, prof. Păun  Laurian, prof.  Manea Florin

   -“Circulăm în siguranţă” – prof. Bumbea Dana, prof. Perianu Constanţa

   – “Festivalul iernii”- prof. Terzea Anicuţa, prof. Palade Simona

   -“Jocuri de ieri, jocuri de azi”, în parteneriat cu Şcoala Gimnazială Apața-prof. Bumbea Dana, prof. Terzea Anicuța

   •      Proiecte  în cadrul Strategiei Naționale de Acțiune Comunitară– ”Dăruind, deschizi un suflet” , pe domeniul campanie socială, în parteneriat cu Școala Gimnazială Augustin-prof. Bumbea Dana