„AVE – ASTA VREAU EU!” este un proiect educațional derulat la nivel național, susținut de către Inspecția Muncii prin inspectorate teritoriale de muncă, inspectorate școlare județene , diferiți agenți economici, care vizează în principal, educarea și orientarea în carieră a elevilor în ce privește securitatea și sănătatea în muncă .La nivelul județului , Inspectoratul Teritorial de Muncă Brașov s-a implicat în derularea proiectului alături de 3 școli gimnaziale și de 3 agenți economici.(vezi video )-sursa Nova TV Brașov

Cele trei școli gimnaziale participante din județ sunt:

Școala Gimnazială nr 1- coordonator prof. Bumbea Dana

Școala Gimnazială nr 5 – coordonatori prof . Naghi Mihaela , prof. Gall Stenuța

Școala Gimnazială nr 11- coordonator prof. Veliciu  Gabriela Anca

alături de cei trei agenți economici:

Quin Romania SRL

Hutchinson SRL

DTR Draxlmaier Sisteme Tehnice Romania

Scopul proiectului este de a ajuta elevii în orientarea în carieră spre diferite meserii, precum și de a conștientiza comportamentul preventiv în mediul de muncă al viitorului lucrător.

„Într-o primă etapă, elevii participanți au simulat practicarea unei meserii pe parcursul unei zile, la un loc de muncă organizat, în cadrul celor trei agenţi economici implicați, sub supravegherea permanentă a cadrelor didactice și a conducătorilor locurilor de muncă respective. În acest fel, tinerii s-au familiarizat cu cerințele din domeniul securității și sănătății în muncă – la locul de muncă, au înțeles necesitatea instruirii și utilizării echipamentelor individuale de protecție, descoperind totodată, prin experiență directă, caracteristicile meseriei pe care ar putea să o aleagă mai târziu în viață”, a precizat Adrian Reit, inspector şef ITM Braşov.

O altă etapă a proiectului a constat în desfășurrea unei lecţii deschise pe teme de acordare a primului ajutor și acțiuni în situații de urgență.

„În acest sens, la sediul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență Braşov a avut loc o demonstrație practică privind acordarea primului ajutor, efectuată de către cădre medicale de la Serviciul SMURD şi o prezentare a dispozitivelor de descarcerare și intervenție în caz de accidente și incendii, de către cadre specializate ISU.( sursa www.mytex.ro )

Acțiunile prezentate mai sus s-au finalizat, într-o ultimă etapă, printr-un concurs de creație artistică (desene, machete, colaje), organizat la Colegiul Național „Dr. Ioan Meșotă”, în data de 18 decembrie 2018.

Câștigătorii au fost :

premiul I -Negulescu Teodora- Școala Gimnazială nr 1

premiul 1

premiul II-Biclesanu Alisa- Școala Gimnazială nr 5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

premiul III -Pasca Ruxandra Gabriela -Școala Gimnazială nr 11