Până la sfârşitul campaniei 2017-2018, voluntarii juniori ai Patrulei de Reciclare a Şcolii Gimnaziale nr. 1 Braşov au reuşit să strângă peste 2.000 kg de deşeuri electrice, electronice şi electrocasnice (DEEE) şi să realizeze peste 50 de activităţi de conștientizare a comunității locale cu privire la importanța ecologizării mediului înconjurător. Hărnicia și responsabilitatea acestor micuţi, acum elevi ai clasei a III-a A, precum şi abilitatea de a atrage suporteri de nădejde din comunitatea locală le-au adus o nouă victorie: al treilea premiu judeţean „Cea mai activă Patrulă”. 

Dacă, după obţinerea aceluiaşi premiu la ediţia anterioară, 2016-2017, s-au hotărât să meargă într-o excursie, de data aceasta, cu banii câştigaţi şi-au mai achiziţionat diverse materiale necesare activităţii şcolare.

Acum, în noul an şcolar, 2018-2019, membrii Patrulei de reciclare  doresc să repete performanţa. Nu câștigarea premiului este scopul lor principal, ci faptul că, pentru ei, sănătatea mediului în care trăiesc reprezintă o prioritate şi o obligaţie de suflet.

„Dragi braşoveni, vă aşteptăm alături de noi și de această dată! Această ediție este dedicată vouă, suporterilor! Suntem convinși că ne veți fi alături și, datorită nouă tuturor, voluntari și suporteri, Braşovul va fi mai curat şi braşovenii mai sănătoşi reuşind să reciclăm selectiv deşeurile!”, este apelul coordonatorului Patrulei de Reciclare, prof. Maria Sandu.

Vă invităm să urmăriți din nou sumarul activităților noastre aici.